Araştırma Manşet Röportajlar Turizm Umut Kaşan

Röportaj – İzzet Dönmez (Oracle)

1987 yılından beri Didim- Altınkum’da faaliyet gösteren Oracle& Turizm İnşaat A.Ş  Firması Didimlilerin çok da iyi bildiği gibi Didim’in turizm altyapısını oluşturan en  köklü,ve güçlü markalardan birisidir. İzzet Dönmez ve ekibi sektöre başladığı ilk günden bu yana müşteri memnuniyeti odaklı çalışmış,  günceli yakalamış, profosyonel kadrolarla iş yapmış ve o yıllarda oldukça hareketli olan turizm sektöründe günden güne sektörün rekabet yaratan, kendini ispatlamış söz sahibi bir firma olmustur. Oracle Travel Seyahat acentası olarak incoming servisleri , Havaalanı Transferleri, Otel Rezervasyonları, Araba Kiralama ve Günlük Geziler gibi turizm sektörünün tüm ana ve alt başlıklarında sağladıkları hizmetler sonrası sektörde  yakaladıkları bu başarı ve motivasyon ile yiyecek içecek,eğlence sektörlerinde faliyet göstermiş bir işletmedir. 1995 li  yıllarda Didim’de yeni başlayan inşaat  sektörüne girerek  Turizm ve İnşaat  sektörünü birbirinin tamamlayıcısı kabul ederek başarı ile yol almışlardır.

Bu güne kadar Oracle Firması tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş 17 Proje ile 1700 adetin üzerinde konut vardır. İzzet Dönmez    Turizm ve Emlak sektörlerinin birbirlerinin tamamlayıcısı olarak başarı ile hizmet vermesini sağlamış, kurumsal yapısını günden güne güçlendirerek bugün Didim ve Akbukde sürdürülen inşaatlarının Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde pazarlamasını devam ettirerek her iki sektörde de başarılı faaliyet göstermektedir. Beldemize kazandırdıkları Zeynep-Mehmet Donmez Turizm meslek Lisesi ile Her yıl 250 civarında Turizm sektoründe görev alan mezun veren okulun haklı gururunu yaşayan, Oracle firmasının kurucusu ve başarılı yöneticisi İzzet Dönmez ile Didim’de Turizm ve İnşaat sektörü üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştiriyoruz.

 

Oracle Property Developers PLC.  Altınkum, Didim, has been in business since 1987 and is well known by the majority in Didim. It’s one of the oldest travel agencies and long-established companies in the area.

İzzet Dönmez and his team have adopted a customer satisfaction oriented business approach and directed the business to what’s new and always created new opportunities. Oracle has always worked with professional and dedicated staff since the day they started. In the beginning Oracle Travel Agency offered incoming services, airport transfer services, Hotel Reservations, Car Rentals and excursions. They also entered the food & beverage business following their success and motivation that they obtained through tourism. They later entered the construction business in 1995 in Didim and considered tourism and construction industries as complementary sectors.

There are 17 projects which are mainly bigger holiday complexes. In total more than 1700 housing units were designed and constructed by Oracle. As one of the most significant personalities in Didim  İzzet Dönmez integrated Tourism and Real Estate Businesses, within the company’s corporate structure. He continues the sales and marketing of the properties in Didim and Akbük to customers from within Turkey, Europe, Scandinavia and the Middle East.

Oracle and the Dönmez family are proud of Zeynep-Mehmet Dönmez Tourism Vocational High School which they built and donated to Didim and continue to lend their full support to the school.

Approximately 250 students graduate from the school every year, which are skilled employees in the tourism industry and take different roles in 4-5 star hotels to big restaurants in Turkey and abroad. We had a nice interview with the founder and successful director of Oracle, about the tourism and construction industries.

Your company is very well known in Didim but our magazine has also had a wide audience outside Didim, can you briefly describe yourself and your company to us.

 

I graduated from the 9 Eylül University in Travel and Hotel management in 1984 like most of my graduate friends. We started working in the bigger resorts such as Marmaris and Bodrum. I first arrived in Didim in 1986 which is the year that British Tour Operators discovered Turkey with the beginning of Charter flights and package holidays.

We experienced Didim in its most beautiful and unspoilt state. We have been living in Didim since having just completed 32 years as a business.

I have started the business with my British friend Don Bruce, who had experience in tourism in Spain, and established our Travel agency “ORACLE TRAVEL”. We parted ways after working together for four years due to his other business interests in London but he has been back 5 years now living full time in his villa in Akbük with his wife.  In the following years, Oracle grew and become a successful family business with the support of our parents. Together with Bülent Dönmez (who has been running the business as he lives in Didim all year round) and my sister Sevgi Samuray Dönmez, who is a law graduate. We continuously expanded our product range and business activities with the help of the rapid growth of the tourism industry.

I have spent my winters in England for 30 years as a dual citizen with strong family ties. This helped us tremendously with the sales and marketing of our services in both the Tourism and Construction parts of our company for our British clients. We were in the right place at the right time in 1995 when property sales become legal to foreign buyers by keeping our promises and focusing on % 100 customer satisfaction. Our Company had fantastic growth during that period and achieved around 1700 units to European buyers. We are a member of the British-Turkish Chamber of Commerce, and I believe that the trade volume between Turkey and England will expand after Brexit.

We believe in Didim and the future of Tourism. Currently we are working on a 5-star Hotel project for which we own the land as a company. Also, the construction side of the company is busy with new projects using our land bank and want to work and continue living in this place we love…. DİDİM.

 

– İzzet Bey Didim’de turizm ve İnşaat sektörlerinde başarılı hizmetleriniz ile sanıyorum ki sizi Didim’de tanımayan yoktur. Dergimiz Didim dışından da pek okura sahip. Sizi tanımayanlar için kısaca kendinizi nasıl tanıtırsınız?

Merhaba Umut Hanım öncelikle size çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

9 Eylül Üniversitesi İzmir Turizm ve Otelcilik Bölümünün 1984 yılı ilk mezunlarındanim.Ege ve Akdeniz bölgelerine dağılan arkadaşlarımızla beraber Turizm hayatımız aynı yılda başladı.  İlk deneyimlerimiz Daha büyük Turizm merkezleri olan Marmaris ve Bodrum oldu. Daha sonra İzmir’e yakınlığı dolayısıyla Didim’le tanışmamız İngiliz Tur operatörlerinin Türkiye’yi keşfettiği yıl olan 1986 oldu.

Didim’in inanılmaz güzel ve bakir olduğu yılları yaşadık. Didim’de 32 yılımızı tamamlayıp bu günlere geldik.

Oracle bir aile şirketi olmasına karşın kurumsal bir yapı geliştirebilmiş  Didim’in dışında da hizmet veren başarılı firmalarından .

Oracle’ın da hikâyesini kısaca sizden dinlemek isteriz.

1987 yılında İspanya Turizminde tecrübesi olan İngiliz arkadaşım Donald Bruce’la tecrübelerimizi birleştirerek başaracağımıza inandığımız ORACLE TRAVEL Seyahat acentamızı kurduk.   Bir yıllık beraberlikten sonra ayrıldık. Kendisi o dönemde tatilci olarak gelen çoğu İngiliz vatandaşı gibi Didim’e dönüp Akbük’de villasında, mutlu bir şekilde eşiyle sürekli olarak Didim’de yaşamaktadır.

Oracle daha sonraki yıllarda  anne ve babamızın desteği ile Aile şirketi olarak yoluna devam etti.

Bülent Dönmez ( yaz,kış Didim’de yaşayarak)  işlerimizi sürdüren daha sonra diğer kardeşim  Hukukçu  Sevgi Samuray Dönmezin katılmasıyla Ülke Turizmin de o dönemlerdeki  hızlı büyümesinden de faydalanarak Şirket faaliyetlerimizi ve ürün yelpazemizi sürekli arttırdık.

Benim de  aile bağlarım dolayısıyla kış aylarında İngilter’de  yaşayarak ve işlerimizin satış ve pazarlama kısmını oradan yürüttüğümüz 30 yıla yakın bir İngiltere

Hayatım var bu tabiki şirketimizin gerek Turizm gerekse İnşaat alanında  özellikle İngiltere pazarında güçlü olmasını sağlamıştır. Halen İngiliz Türk Ticaret odasının üyesiyiz ve İngiltere ile olan Ticaretimizin özellikle Brexit sonrası daha da güçleneceğini inanıyorum ve bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz.

Doğru yerde , doğru zamanda olmanın şansı ve düzgün , prensiplerine bağlı  çalışıp, sürekli büyüyerek işlerimize devam ettik.1995 yılında yabancılara mülk satışının serbest bırakılmasından sonra İnşaat sektöründe başarılı projeler yürüterek satışının % 90 ını yabancılara yaptığımız sitelerde  1700 civarında konut üretip sattık.

Halen arazisi kendimize ait olan 5 yıldızlı otel projemizin hazırlıkları devam etmektedir, ayrıca inşaat alanında arazileri şirketimize ait projelerimiz devam etmekte olup iş ve normal hayatımızın kalan kısmında Didim’de yaşamaya devam etmek istiyoruz.

–   Didim’in turizm potansiyeli ile bir durum analizi yapsaydınız size göre bugün Didim’in turizmde sahip olduğu tüm argümanları yeterince kullanabiliyor mu?

 

Didim’in diğer Turizm Bölgelerine göre olan avantajlarını yıllardır konuşuruz, havamız cok güzel, plajlarımız inanılmaz güzel, tarihi yerlerimiz çok güzel. Ben her zaman Didim’in avantajlarının ve potansiyeline inandım her zaman iş planlarımızı ve yatırımlarımızı Didim’e yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Didim’e olan talebin sürekli artması da bunun en büyük kanıtıdır. Didim artık büyük önemli bir Turizm merkezi olma yolundadır.

En önemli avantajlarımız konusuna gelince;

1.Didim hem İzmir Adnan Menderes havaalanından hem de Bodrum Milas Havaalanından müşterileri rahatsız etmeden çok kısa transfer mesafeleri ile ulaşılabilen bir Turizm merkezidir.

2.Didim Turizmin gelişmesi için en önemli olan kullanılabilir yüzölçümüne sahip arazi açısından en şanslı bölgedir. Didim kesinlikle sadece bir kesimin kendi arasında tatil yapacağı bir Alaçatı, Çeşme olmayacaktır ama doğru planlamalarla içinde hem Alaçatı hem Fethiye hem Bodrum’un hem de Antalya’nın olabileceği bir Turizm Merkezi olma kapasitesine sahiptir.

3.Maalesef her konuda rekabetin arttığı ,dünyada ticaret savaşlarının yaşandığı bir dönemde büyümek,  büyük yatırımlarla gerçekleşmektedir. Didim’in de bu büyük yatırımlara destek vererek aynı zamanda mevcut kalitesini arttırarak başarılı olacağına inanıyorum. Bunun örneklerini son dönemde görmekteyiz ve yakın zamanda bu tür yatırımların artacağına inanıyorum. Artık Didim’de bir işyeri kiralayıp ama elinde sadece işyeri kirasının yarısı olan son şansını Didim’de denemek isteyen ama kendini yatırımcı sayıp başarısız olan insanların barınabileceği bir yer olmaktan uzaklaşmıştır.

4.Önce kazanalım sonra işyerlerimizi geliştiririz para harcarız mantıklı işletmelerin ömrü dolmuştur. Rekabetin inanılmaz arttığı bir dünyada yaşamak zorundayız gerek yerli gerek yabancı misafirlerimiz artık daha zor para kazanmaktadır. Dolayısıyla paralarını harcarken çok daha dikkatli davranıyorlar. En iyi hizmeti almak ama aynı zamanda çok para harcamamak artık yeni dünyamızın ticaret kurallarının başında geliyor.

5.1986 ve sonraki bir kaç yılda Didim’e gelen ziyaretçilerin beklentileri farklıydı şimdi Didim’e gelenlerin beklentileri çok farklı. Bundan sonra biraz daha zengin ikinci kuşağın Didim’e gelmesi veya yerleşmesini istiyorsak,ya da yerleşen ticari anlamda Didime katkısı olan insanları kaybetmememiz için  donanımlı hastanelerimiz olmak zorunda, özel ve devlet olarak kaliteli eğitim kurumlarımızın olması şart, eğlence ve alışveriş için aynı standartlarda işyerlerimizin olması gerekiyor, Her alanda spor yapılabilecek tesislerimizin olması gerekiyor.

 

İf you were to analyse the Tourism potential of Didim Today and do you think Didim is using İt’s potential in full?  We have been talking about Didim’s advantages for years.  We have a wonderful climate; we have beautiful beaches, Historical places nearby so on and so forth.

I always believed in the potential, and advantages of Didim and made our business plans accordingly and all of our investments here in Didim and Akbük.İnterest for Didim as a holiday resort and place to live growing constantly and Didim is on its way to becoming an important holiday resort.  As for the advantages;

 1. Our biggest advantage over other resorts is to be able to use two İnternational Airports, which are İzmir İnternational and Bodrum İnternational Airport. Both have good links and motorways so travelling long distances to our resort isn’t necessary.
 2. Didim still has a large undeveloped land mass which with careful planning has the potential to be a lovely resort with plenty of facilities.

Didim will never be an exclusive little resort like Alaçatı or Ceşme where only rich and famous go for few months of the year. Again with the right planning İt can cater to customers for all tastes and budgets such as Bodrum, Fethiye and Antalya.

 1. Unfortunately customer demands are increasing. Customers want newer and better but at the same time want value for money. Trade wars are a reality, competition with other countries and within resorts to attract clients is getting tougher. Didim needs bigger investments as well as upgrading the quality of the existing businesses.
 2. The attitude of let’s make money first and spend it on our business doesn’t work anymore.

İt’s harder to make money for everyone as clients are more careful when spending their hard earnings. They want the best service and quality for the best price.

 1. In the early years of tourism in Didim expectations of customers were different as İt was a small beach resort and people were happy with just a beach, sea and simple bed and breakfast hotels, small restaurants.

Nowadays the population grew by % 100 people living here all year round and more and more people choosing to move and want to spend their retirement years in Didim. if we want to attract more wealthy clients as homeowners we have to be ready to satisfy their wants and needs.  They want proper hospitals, better private and state schools. They also want sports and entertainment facilities, shopping centres.

 

– When you compare the early days of Tourism what are the changes what would you wish that would change? The early days of tourism were very beautiful and unspoilt. First-time visitors fell in love and kept coming back. We are looking back about 30-32 years, but at that time we had only a handful of hotels with a total room capacity of around 300-400. The advertisements for the hotels were “24 hours hot water, our rooms have bathrooms and toilets” but later they were swimming pools added and air-conditioned rooms became standard.

At the time there was a bed and breakfast system and the hotels were only used for sleeping, so the businesses in other sectors such as restaurants, bars, shops were very successful and happy with the business. Customers were also very happy with the variety of choices.We did not have a bank in Didim, People were over the moon with happiness when the first supermarket opened.

The changes/developments in the business world made the lives of the small businesses very difficult.

Unfortunately, big mistakes were made in the last period of Didim’s development which is known and acknowledged by all. Unfortunately these are irreversible mistakes.

Sustainability in the Holiday resort, construction and tourism sector is very important.

I think we need to prepare for the upcoming period. Tourism can only grow with the improvement of the quality of service provided. We need to love where we live and look after the environment.

People will only go to places where they feel comfortable with locals and the environment. Repeat customers are the key to any business.

Planning of the new areas of Didim is very important. How to plan the new development zones of Didim is a key. This is not just for the residential housing but to attract High-quality tourists and to create Commercial areas, sports and recreational areas, health and entertainment areas are equally important. The point of view of the decision makers in this matter is very important. This is the responsibility of the State policies, politicians, People who have a say in the planning of the towns.

İt depends on how much they love and, how much they care about Didim, whether they are only interested in short-term financial interests or sustainable Tourism and sustainable construction industry.

In Didim, there are changes appreciated by both our foreign guests and the people living in Didim, The main roads are being built, lots of new green areas, parks and gardens are created. The new changes in the 3 rd beach area are appreciated by everyone. Akbük infrastructure works are currently being carried out which will be completed soon by building proper roads and cycle paths and creating new tidy beaches with facilities will make it a better place.

 

– Didim’de turizm sektöründe başladığınız ilk günler ile sektörün bu günü hakkında bir değerlendirme yapsaydınız Didim’de değişen ve değişmeyen durumlar neler olurdu. Ve de elbette değişmesini arzu ettiğiniz durumlar?

 

Didim Turizminin ilk günleri çok güzeldi bakirdi 32 yıl öncesinden konuşuyoruz ama o zamanlarda sayısı altıyı geçmeyen ve toplam oda kapasitesi 300-400 civarında olan otellerimiz vardı.

Otellerin reklamlar da ”24 saat sıcak su, odalarımız banyolu ve tuvaletlidir” olurdu daha sonrada klimalı ve havuzlu olarak ilerledi. O dönemlerde oda kahvaltı sistemi vardı oteller sadece uyumak için kullanılırdı,  o yüzden Didim’in diğer sektörlerinde hizmet veren işyerleri de çok başarılıydı ve memnundu. Bankamız yoktu, ilk süpermarket açıldığında insanlar mutluluktan uçuyordu.

Bugün geldiğimiz durum ise çok farklı gerek Dünya Turizminde olan gerekse Genel Ticaretteki değişmeler/gelişmeler kişilerin küçük işletmelerin hayatını çok zorlaştırdı. Bu geçen dönemde Didim’in gelişmesinde yapılan hatalar hepimiz tarafından biliniyor maalesef bunlar geri dönüşü olmayan yanlışlar gerek İnşaat sektöründe gerek Turizm sektöründe sürdürülebilirlik çok önemlidir.

Bence artık önümüzdeki dönemlere hazırlanmamız gerekiyor, Turizm hizmetle büyür ve sevgi ile gelişir bu çevre sevgisi, insan sevgisi, bulunduğumuz yeri sevmekle ve güzelleştirmekle gerçekleşecektir.

Yeni imar planları çok önemli Didim’in yeni gelişecek bölgelerinin nasıl planlanacağı sadece ikinci konutlara yönelik değil, Didim’e daha çok ekonomik faydası olacak kaliteli Turist, kaliteli ikinci konut alan veya alacak olan kişilerin isteklerine yönelik ticari, sportif ,sağlık ve eğlence alanlarının olması çok önemlidir. Bu konuda yetkili karar sahibi kişilerin bakış açısı çok önemlidir. Bu da Devlet politikalarına, Şehirlerin, kasabaların planlanmasında söz sahibi olan kişilerin görevidir, boynunun borcudur, kısa dönem çıkarlarıyla hareket etmeyip yaşadıkları yeri ne kadar sevdiklerine ve onların verdiği ya da verebileceği kararlara bağlıdır.

Didim’in merkezinde inşaat alanlarının tükenmesiyle Didim ve Akbük’de , alt yapı çalışmaları ve  Plajlarında, ana yollarda düzenlenen parklar ve bahçelerde yeşil alanların korunması açısından hepimizin çok beğendiği hem gelen yabancı misafirlerimizin hem de Didim’de yaşayan bizlerin takdir ettiği değişim yaşanmaktadır.

– Do you think Didim is the best for? A relaxing holiday, or the nightlife?  I have never been a fan of strict categorisations. Didim has everything to make all visitors happy.  Didim has the capacity to offer facilities not just for a relaxing holiday also for entertainment and fun, as well as historical places to visit.

The successful festivals hosted by Didim make a great contribution to the promotion of Didim in Turkey and abroad.

Sizce Didim dinlence şehri midir eğlence şehri midir?   Ben her zaman böyle sabit fikirlerin karşısında oldum, Didim Herkesi memnun edebilecek kapasiteye sahiptir.

 

Didim hem dinlence hem eğlence hem spor, hem sağlık, hem tarih vb şehri olmalıdır. Didim’de son dönemlerde organize edilen başarılı festivaller gerek Türkiye’de gerekse Yurtdışında Didim’in Bir Turizm merkezi olması ve tanıtımına çok önemli katkıda bulunmaktadır.

 

Sizce ilçemiz Didim hakkında ( ilçemizde yaşamayan ve gelmesi muhtemel potansiyel turist kişiler ) yani Didim şehri dendiğinde insanların aklına gelen ilk beş kelime nelerdir?

 

Benim sıralamam şöyle olacaktır.

 1. Çok Güzel ve hala Ucuz konut alınabilen bir yer,

2.Denizinin ve havasının çok güzel olması, ama herkesin tatile geldiği yoğun dönemde çok kalabalık ve rahat tatil yapılamayan hatta yaşanması zor olan bir yer.

3.En önemli yeri olan sahilindeki işletmelerin düzensizliği son dönemde bunun değiştiğini başarılı olan işletmelerin yanında yeni işletmelerin açıldığını memnuniyetle görüyoruz.

4.Aynı zamanda Didim’e yıllardır gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin Didimi çok beğendiği ve sürekli geri döndüğü.

5.Yerel pazarların güzelliği , sağlıklı yerel ürünlerin bolluğu ve ucuzluğu.

What do you think are the five words people will think of when they hear DİDİM (people who do not live in our towns and potential tourists who are likely to arrive?)

My order will be like this.

 1. it’s a place where you can buy reasonably priced properties.
 2. it’s a very beautiful place with lovely beaches and climate but gets very busy during high season.
 3. The beachfront is very important in any resort but Didim beach front businesses are not as good as they should be. We are pleased to see that new businesses have been opened this year alongside existing successful businesses.
 4. Didim has many visitors both Turkish and Foreign who love returning year after year.

5.The beauty of local markets and the abundance of reasonably priced local products.

 

– What are your five favourite tourism facilities in Didim that you recommend to tourists?

It would be unfair to limit these with five facilities. There are too many successful enterprises in food & beverage, entertainment, and travel services, but I can give you a few names among the major facilities:

 1. Marin-Aquasis-Venosa-Aurum Hotels- Medusa Disco, Sensations club Medusa House Boutique Hotel, Hera Boutique Hotel.

 

–  Didim’in en beğendiğiniz ve bir turiste tavsiye edeceğiniz 5 turistik işletmesi?

 

Bunu 5 le kısıtlamak yanlış olur  yiyecek içecek sektöründe, eğlence sektöründe,Seyahat hizmetleri konusunda çok başarılı işletmelerimiz var ama büyük işletme olarak ;

D.Marin-Aquasis-Venosa-Aurum otelleri-Medusa House Butik Otel.

 

– İzzet Bey size göre Didim’de turizm dendiğinde akla gelen ilk 5 turizmci kimdir?

Bu konuda isim yazmak doğru olmaz ama Turizmin son yıllarda yaşadığı olumsuzlukları göz önünde bulundurursak yaptığı işte başarılı olan ayakta kalabilen küçük büyük her Turizmci ve işletmeci bu listeye girmelidir.

–  Sizce ilçemiz Didim’in gerek yurt içinde ve gerek yurtdışında yeterince tanıtımı yapılıyor mu?

Hiç bir zaman yeterince tanıtım yapamazsınız, işlerimiz iyi gidiyor diyerek tanıtımı durdurmamak gerekir. Bu konuda yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor, Ticaret odasında görev almam sebebiyle yapmaya çalıştığımız, Belediyemizin ve kuruluşların ayrı, ayrı kollardan bir şeyler yapmasından ziyade güçlerin birleştirerek, ( bu aynı zamanda bütçelerin birleşmesi olacaktır ) daha profesyonel tek bir Didim tanıtımı yapmak en iyisi olacaktır. Bu yapılan çalışmanında Didimde Ticaret yapan herkesin gururla kullanması ve kendi ürünlerinin pazarlamalarını yaparken de faydalanabilmeleri imkanını sağlamamız gerekiyor.

–  Sizce ilçemizdeki büyük güçlü turizm firmaları ilçemiz tanıtımına katkı sağlıyor mu?

Benim en çok önem verdiğim konu satış ve pazarlamadır, Dünyanın en değerli turizm şirketleri arasında bir tek oteli olmayan şirketler var, booking.com örneği sürekli reklamlarını gördüğümüz Trivago var sanırım 860 Milyar USD ye Expedia tarafından satın alındı,  bir Uber gerçeği, bir yemek sepeti gerçeği var tanıtım ve pazarlamadaki online gücünü kabul etmemiz ve geleceğimizi buna göre planlamamız gerekiyor.Büyük ve güçlü firmalar zaten yatırımlarını büyük masraflar yaparak gerçekleştir,sanmayın ki 30-50 Milyon Euroluk yatırımı olan bir işletme bu ürününü pazarlamak için tanıtım yapmasın bu kuruluşların ciddi tanıtım bütçeleri vardır ve bunu harcarlar. Önemli olan bizim kendimizi Didim olarak bir ürün olarak kabul etmemiz ve benzer ürünlerin arasında hem kalite hem de fiyat olarak öne çıkabilmemizdir.

 

– When you mention Tourism in Didim who are the first 5 names comes to mind.

Again to limit this with 5 names it would be unfair. When you think the negative few years’ tourism had, anyone or any business that managed to stay afloat would be on that list.

– Do you think that Didim has been sufficiently promoted both in Turkey and abroad?

You can never make enough advertising and promotion, we should not stop advertising even when our business is going well.

We need to have a new approach and need to promote Didim as one but in a most professional way, rather than individuals using smaller budgets. Didim municipality, Didim Chamber of commerce and bigger businesses should bring their advertising budgets and knowledge together. The final product will be used proudly by everybody who has a business in Didim and to be able to benefit from marketing their own products.

– Do you think the big powerful tourism companies in our city contribute enough to promote Didim?

To me, the most important thing is sales and marketing. There are some companies among the most globally-recognised tourism enterprises such as booking.com, which do not own one single hotel but control the market but also spend lots of money on advertising. Trivago who advertises globally non-stop with limitless advertising budgets ( Trivago was bought by Expedia for 860 Billion USD) Becoming big and successful requires big numbers in money terms.The most important thing is that we should accept Didim as a tourism product and have to make sure İt stands out amongst similar products in terms of price and quality. No promotion is ever enough; you should never stop promoting your product even when things go on the right track. We need to put more effort into this and have to realise the importance of digital marketing.

As for Big companies in Didim when they invest 30-40 Million Euros in their business, I am sure they have a budget for advertising and use this to their allowed maximum limit, What they need is their resort which is Didim to be tidy, clean and organised. You can’t have a 5-star Hotel in a resort but as soon as you are out of the establishment star rating goes down to 1 or 2.

– Do you think that D Marine helps to contribute to promoting Didim and Didim Tourism?

I think D Marine is the most important single investment for Didim, of course, it has contributed to Didim and İt’s Tourism and continues to do so. We always want and talk about bringing quality and wealthy tourists to Didim which D-Marine provides. Unfortunately, the guests who ventured out of the marina have not found the same quality and style outside.  The new arrangements made in the 3rd beach area is a big plus and İf it can be completed according to the plans including the 2 nd beach and all the way to the main beach area creating a long Beach and promenade with nice restaurants it will be fantastic but Due to bureaucratic obstacles and the confusion between the institutions, this process is very slow.

– What was the most important tourism investments that impressed you so far in Didim?

Firstly The İnternational Bodrum and İzmir Airports and the Motorways connecting Didim to them than The Construction of D.Marine and later Venosa-Palm Wings hotels latest is the Aquasis Hotel.

– When you compare the early days of Tourism what are the changes what would you wish that would change? The early days of tourism were very beautiful and unspoilt. First-time visitors fell in love and kept coming back. We are looking back about 30-32 years, but at that time we had only a handful of hotels with a total room capacity of around 300-400. The advertisements for the hotels were “24 hours hot water, our rooms have bathrooms and toilets” but later they were swimming pools added and air-conditioned rooms became standard.

At the time there was a bed and breakfast system and the hotels were only used for sleeping, so the businesses in other sectors such as restaurants, bars, shops were very successful and happy with the business. Customers were also very happy with the variety of choices.We did not have a bank in Didim, People were over the moon with happiness when the first supermarket opened.

The changes/developments in the business world made the lives of the small businesses very difficult.

Unfortunately, big mistakes were made in the last period of Didim’s development which is known and acknowledged by all. Unfortunately these are irreversible mistakes.

Sustainability in the Holiday resort, construction and tourism sector is very important.

I think we need to prepare for the upcoming period. Tourism can only grow with the improvement of the quality of service provided. We need to love where we live and look after the environment.

People will only go to places where they feel comfortable with locals and the environment. Repeat customers are the key to any business.

Planning of the new areas of Didim is very important. How to plan the new development zones of Didim is a key. This is not just for the residential housing but to attract High-quality tourists and to create Commercial areas, sports and recreational areas, health and entertainment areas are equally important. The point of view of the decision makers in this matter is very important. This is the responsibility of the State policies, politicians, People who have a say in the planning of the towns.

İt depends on how much they love and, how much they care about Didim, whether they are only interested in short-term financial interests or sustainable Tourism and sustainable construction industry.

In Didim, there are changes appreciated by both our foreign guests and the people living in Didim, The main roads are being built, lots of new green areas, parks and gardens are created. The new changes in the 3 rd beach area are appreciated by everyone. Akbük infrastructure works are currently being carried out which will be completed soon by building proper roads and cycle paths and creating new tidy beaches with facilities will make it a better place.

 

– Didim’de turizm sektöründe başladığınız ilk günler ile sektörün bu günü hakkında bir değerlendirme yapsaydınız Didim’de değişen ve değişmeyen durumlar neler olurdu. Ve de elbette değişmesini arzu ettiğiniz durumlar?

 

Didim Turizminin ilk günleri çok güzeldi bakirdi 32 yıl öncesinden konuşuyoruz ama o zamanlarda sayısı altıyı geçmeyen ve toplam oda kapasitesi 300-400 civarında olan otellerimiz vardı.

 

Otellerin reklamlar da ”24 saat sıcak su, odalarımız banyolu ve tuvaletlidir” olurdu daha sonrada klimalı ve havuzlu olarak ilerledi. O dönemlerde oda kahvaltı sistemi vardı oteller sadece uyumak için kullanılırdı,  o yüzden Didim’in diğer sektörlerinde hizmet veren işyerleri de çok başarılıydı ve memnundu. Bankamız yoktu, ilk süpermarket açıldığında insanlar mutluluktan uçuyordu.

Bugün geldiğimiz durum ise çok farklı gerek Dünya Turizminde olan gerekse Genel Ticaretteki değişmeler/gelişmeler kişilerin küçük işletmelerin hayatını çok zorlaştırdı. Bu geçen dönemde Didim’in gelişmesinde yapılan hatalar hepimiz tarafından biliniyor maalesef bunlar geri dönüşü olmayan yanlışlar gerek İnşaat sektöründe gerek Turizm sektöründe sürdürülebilirlik çok önemlidir.

Bence artık önümüzdeki dönemlere hazırlanmamız gerekiyor, Turizm hizmetle büyür ve sevgi ile gelişir bu çevre sevgisi, insan sevgisi, bulunduğumuz yeri sevmekle ve güzelleştirmekle gerçekleşecektir.

Yeni imar planları çok önemli Didim’in yeni gelişecek bölgelerinin nasıl planlanacağı sadece ikinci konutlara yönelik değil, Didim’e daha çok ekonomik faydası olacak kaliteli Turist, kaliteli ikinci konut alan veya alacak olan kişilerin isteklerine yönelik ticari, sportif ,sağlık ve eğlence alanlarının olması çok önemlidir. Bu konuda yetkili karar sahibi kişilerin bakış açısı çok önemlidir. Bu da Devlet politikalarına, Şehirlerin, kasabaların planlanmasında söz sahibi olan kişilerin görevidir, boynunun borcudur, kısa dönem çıkarlarıyla hareket etmeyip yaşadıkları yeri ne kadar sevdiklerine ve onların verdiği ya da verebileceği kararlara bağlıdır.

Didim’in merkezinde inşaat alanlarının tükenmesiyle Didim ve Akbük’de , alt yapı çalışmaları ve  Plajlarında, ana yollarda düzenlenen parklar ve bahçelerde yeşil alanların korunması açısından hepimizin çok beğendiği hem gelen yabancı misafirlerimizin hem de Didim’de yaşayan bizlerin takdir ettiği değişim yaşanmaktadır.

– Do you think Didim is the best for? A relaxing holiday, or the nightlife?  I have never been a fan of strict categorisations. Didim has everything to make all visitors happy.  Didim has the capacity to offer facilities not just for a relaxing holiday also for entertainment and fun, as well as historical places to visit.

The successful festivals hosted by Didim make a great contribution to the promotion of Didim in Turkey and abroad.

Sizce Didim dinlence şehri midir eğlence şehri midir?   Ben her zaman böyle sabit fikirlerin karşısında oldum, Didim Herkesi memnun edebilecek kapasiteye sahiptir.

Didim hem dinlence hem eğlence hem spor, hem sağlık, hem tarih vb şehri olmalıdır. Didim’de son dönemlerde organize edilen başarılı festivaller gerek Türkiye’de gerekse Yurtdışında Didim’in Bir Turizm merkezi olması ve tanıtımına çok önemli katkıda bulunmaktadır.

 

Sizce ilçemiz Didim hakkında ( ilçemizde yaşamayan ve gelmesi muhtemel potansiyel turist kişiler ) yani Didim şehri dendiğinde insanların aklına gelen ilk beş kelime nelerdir?

 

Benim sıralamam şöyle olacaktır.

 1. Çok Güzel ve hala Ucuz konut alınabilen bir yer,

2.Denizinin ve havasının çok güzel olması, ama herkesin tatile geldiği yoğun dönemde çok kalabalık ve rahat tatil yapılamayan hatta yaşanması zor olan bir yer.

3.En önemli yeri olan sahilindeki işletmelerin düzensizliği son dönemde bunun değiştiğini başarılı olan işletmelerin yanında yeni işletmelerin açıldığını memnuniyetle görüyoruz.

4.Aynı zamanda Didim’e yıllardır gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin Didimi çok beğendiği ve sürekli geri döndüğü.

5.Yerel pazarların güzelliği , sağlıklı yerel ürünlerin bolluğu ve ucuzluğu.

 

What do you think are the five words people will think of when they hear DİDİM (people who do not live in our towns and potential tourists who are likely to arrive?)

My order will be like this.

 1. it’s a place where you can buy reasonably priced properties.
 2. it’s a very beautiful place with lovely beaches and climate but gets very busy during high season.
 3. The beachfront is very important in any resort but Didim beach front businesses are not as good as they should be. We are pleased to see that new businesses have been opened this year alongside existing successful businesses.
 4. Didim has many visitors both Turkish and Foreign who love returning year after year.

5.The beauty of local markets and the abundance of reasonably priced local products.

 

– What are your five favourite tourism facilities in Didim that you recommend to tourists?

It would be unfair to limit these with five facilities. There are too many successful enterprises in food & beverage, entertainment, and travel services, but I can give you a few names among the major facilities:

 1. Marin-Aquasis-Venosa-Aurum Hotels- Medusa Disco, Sensations club Medusa House Boutique Hotel, Hera Boutique Hotel.

 

–  Didim’in en beğendiğiniz ve bir turiste tavsiye edeceğiniz 5 turistik işletmesi?

 

Bunu 5 le kısıtlamak yanlış olur  yiyecek içecek sektöründe, eğlence sektöründe,Seyahat hizmetleri konusunda çok başarılı işletmelerimiz var ama büyük işletme olarak ;

D.Marin-Aquasis-Venosa-Aurum otelleri-Medusa House Butik Otel.

 

– İzzet Bey size göre Didim’de turizm dendiğinde akla gelen ilk 5 turizmci kimdir?

Bu konuda isim yazmak doğru olmaz ama Turizmin son yıllarda yaşadığı olumsuzlukları göz önünde bulundurursak yaptığı işte başarılı olan ayakta kalabilen küçük büyük her Turizmci ve işletmeci bu listeye girmelidir.

–  Sizce ilçemiz Didim’in gerek yurt içinde ve gerek yurtdışında yeterince tanıtımı yapılıyor mu?

Hiç bir zaman yeterince tanıtım yapamazsınız, işlerimiz iyi gidiyor diyerek tanıtımı durdurmamak gerekir. Bu konuda yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor, Ticaret odasında görev almam sebebiyle yapmaya çalıştığımız, Belediyemizin ve kuruluşların ayrı, ayrı kollardan bir şeyler yapmasından ziyade güçlerin birleştirerek, ( bu aynı zamanda bütçelerin birleşmesi olacaktır ) daha profesyonel tek bir Didim tanıtımı yapmak en iyisi olacaktır. Bu yapılan çalışmanında Didimde Ticaret yapan herkesin gururla kullanması ve kendi ürünlerinin pazarlamalarını yaparken de faydalanabilmeleri imkanını sağlamamız gerekiyor.

–  Sizce ilçemizdeki büyük güçlü turizm firmaları ilçemiz tanıtımına katkı sağlıyor mu?

Benim en çok önem verdiğim konu satış ve pazarlamadır, Dünyanın en değerli turizm şirketleri arasında bir tek oteli olmayan şirketler var, booking.com örneği sürekli reklamlarını gördüğümüz Trivago var sanırım 860 Milyar USD ye Expedia tarafından satın alındı,  bir Uber gerçeği, bir yemek sepeti gerçeği var tanıtım ve pazarlamadaki online gücünü kabul etmemiz ve geleceğimizi buna göre planlamamız gerekiyor.Büyük ve güçlü firmalar zaten yatırımlarını büyük masraflar yaparak gerçekleştir,sanmayın ki 30-50 Milyon Euroluk yatırımı olan bir işletme bu ürününü pazarlamak için tanıtım yapmasın bu kuruluşların ciddi tanıtım bütçeleri vardır ve bunu harcarlar. Önemli olan bizim kendimizi Didim olarak bir ürün olarak kabul etmemiz ve benzer ürünlerin arasında hem kalite hem de fiyat olarak öne çıkabilmemizdir.

– When you mention Tourism in Didim who are the first 5 names comes to mind.

Again to limit this with 5 names it would be unfair. When you think the negative few years’ tourism had, anyone or any business that managed to stay afloat would be on that list.

– Do you think that Didim has been sufficiently promoted both in Turkey and abroad?

You can never make enough advertising and promotion, we should not stop advertising even when our business is going well.

We need to have a new approach and need to promote Didim as one but in a most professional way, rather than individuals using smaller budgets. Didim municipality, Didim Chamber of commerce and bigger businesses should bring their advertising budgets and knowledge together. The final product will be used proudly by everybody who has a business in Didim and to be able to benefit from marketing their own products.

– Do you think the big powerful tourism companies in our city contribute enough to promote Didim?

To me, the most important thing is sales and marketing. There are some companies among the most globally-recognised tourism enterprises such as booking.com, which do not own one single hotel but control the market but also spend lots of money on advertising. Trivago who advertises globally non-stop with limitless advertising budgets ( Trivago was bought by Expedia for 860 Billion USD) Becoming big and successful requires big numbers in money terms.The most important thing is that we should accept Didim as a tourism product and have to make sure İt stands out amongst similar products in terms of price and quality. No promotion is ever enough; you should never stop promoting your product even when things go on the right track. We need to put more effort into this and have to realise the importance of digital marketing.

As for Big companies in Didim when they invest 30-40 Million Euros in their business, I am sure they have a budget for advertising and use this to their allowed maximum limit, What they need is their resort which is Didim to be tidy, clean and organised. You can’t have a 5-star Hotel in a resort but as soon as you are out of the establishment star rating goes down to 1 or 2.

– Do you think that D Marine helps to contribute to promoting Didim and Didim Tourism?

I think D Marine is the most important single investment for Didim, of course, it has contributed to Didim and İt’s Tourism and continues to do so. We always want and talk about bringing quality and wealthy tourists to Didim which D-Marine provides. Unfortunately, the guests who ventured out of the marina have not found the same quality and style outside.  The new arrangements made in the 3rd beach area is a big plus and İf it can be completed according to the plans including the 2 nd beach and all the way to the main beach area creating a long Beach and promenade with nice restaurants it will be fantastic but Due to bureaucratic obstacles and the confusion between the institutions, this process is very slow.

– What was the most important tourism investments that impressed you so far in Didim?

Firstly The İnternational Bodrum and İzmir Airports and the Motorways connecting Didim to them than The Construction of D.Marine and later Venosa-Palm Wings hotels latest is the Aquasis Hotel.

 

– What is the best tourism season you remember in Didim?

– Starting from 1987 to till 2013,The seasons have been consistently good, the demand continuously increased. But Good season only applies to successful businesses even when the season is good some businesses can be unhappy due to mismanagement or starting the wrong type of business.

Since the beginning of the Syrian war and the troubles in the Middle East and migrant crisis, İt has been very difficult for businesses in Didim. Hopefully this year we have seen the end of that. The normalisation of our relations with Europe (our largest market for tourism) also the loss of value in Turkish Lira against Euro and GBP makes Turkey very attractive again and we already see the benefits of both events.

– Do you think that local government in Didim supports tourism and Businesses?

As a business owner Yes, Big improvements on our roads have been made, the creation of New Parks and green areas has improved the appearance of Didim. The problem of garbage collection and the mess we used to see no longer exists. There is a massive population increase in high season and İt’s difficult to cope with such services, unfortunately, people are the worst by throwing their rubbish around and not caring enough for the environment. There are numerous festivals and sports organisations have been created and this helps to promote Didim and The Brand name of Didim constantly increasing in both Europe and in Turkey.

We know that the construction industry is having problems due to fact that the permissions are taking too long, but the fast and, irregular overproduction cheap properties are attracting cheap crowds that do not spend any money which all businesses complain in Didim.

All businessmen have to realise that there is a truth to be accepted. The construction sector is not completely finished but it has been forced to slow down. We need to aim for quality rather than quantity. We also look for the other alternative investments in Didim, not just building homes.

What are the most important and urgent problems for Didim Tourism?

All the issues we discussed above are problems and need attention. We have to make sure that existing people in Didim and visitors enjoy themselves and have comfortable lives / holidays so that they will become regulars and recommend Didim to everyone.

We have the world famous golden sandy beaches with the Completion of the coastal band with bicycle paths, walkways from Mavişehir to Didim and Akbük all the beaches will be easily reached by visitors rather than overcrowding the few main beaches visitors will be able to use all the other beaches and have their quiet hideaways. Secondly not only on the main beach all the other beaches need to have basic needs such as toilets, showers, and small restaurants. We need to have traffic and car-free roads for visitors to be able to wander around without feeling uncomfortable or scared of traffic. Parking problems need to be sorted on the main boulevards.

Completion of the mountain road from Bodrum Airport to Akbük and Didim this will reduce the airport transfer to 30 minutes to Akbuk and Didim.

Who are the rival cities of Didim in tourism as a resort?

It is wrong to call it a rival city because there are different features in each resort, so there is a different customer portfolio. Didim’s having the highest occupancy rates and majorıty of big hotels are full. The important thing is being able to have profitable businesses. Didim is unique with its own qualities.

 

Why do you think tourist come to Didim? İs it because İt’s cheaper Holidays and properties or just sightseeing and discovering?

Didim has a wonderful climate in both summer and winter. It is easy to live due to the fact that there is plenty of sunshine even in the winter. Weather is not humid in the summer months, always a nice breeze, the sea, and the beaches lovely. The abundance of our natural products in our local markets and the reasonable cost of living with affordable property prices makes Didim an ideal choice for both Turkish and foreign nationals.

 

As a businessman working in the tourism and real estate sector, what is the most important move for real estate professionals and Tourism sector in order to increase the brand value of Didim?

The product we have is Didim  It depends on how beautiful and attractive also affordable we can make our product which will guide us to our Brand. There are lots of Brands catering for all Fiat, Kia or Hyundai sure brands.  Mercedes, BMW and Porsche also brands but all brands are happy with their lives.

We need to decide İf we can create a brand which is happy with Quantity or quality.

– Please indicate if there is a specific situation or topic that you would like to add.

I would like to continue to work for a better and improved Didim and I thank you for the contribution you make to the promotion of Didim as Ege İdea Magazine.

– Sizce ilçemizde yer alan D-Marin ilçemiz tanıtımına ve turizmine katkı sağlıyor mu?

Bence Didim için yapılan en önemli yatırımdır ve tabi ki aynı ölçüde katkı sağlamıştır ve sağlamaya devam ediyor.  Hep istediğimiz kaliteli turistin Didim’e gelmesini sağlayan bir kuruluştur. Maalesef geçtiğimiz yıllara kadar dışarıya çıkan misafirler aynı kaliteyi ve düzeni dışarıda bulamamıştır. 3. koyda yapılan düzenlemeler aynı şekilde 1. koy olarak bildiğimiz ana plaja kadar tamamlanabilirse bu uyum sağlanacaktır.  Bürokratik engeller ve kurumlar arası karışıklıklar yüzünden bu işlem çok yavaş ilerlemektedir hatta bu yüzden çalışma yapan Belediye Başkanımız halen o konuda yargılanmaktadır. Umarım en kısa zamanda yetkili makamlar gereken düzenlemeleri yapar ve Didim’ le D marine arasındaki bu sahil bandı yürüme yolları ve plaj düzenlemeleri tamamlanır daha sonra aynı düzenleme D Marine Manastır Koyu ve Mavişehir tarafına uzatılır ve Hepimizin gurur duyacağı inanılmaz güzel bir sahil bandımız olur. Aynı işlem Akbük tarafından başlamıştır dolayısıyla Akbük ve Didim’in Plaj ve sahil bandı olarak Birleşmesiyle değil Türkiye’nin Akdenizin en güzel ve uzun sahil ve plaj bandı oluşacaktır.

Didim’de bu güne kadar sizi çok etkileyen en önemli turizm hamlesi ne oldu?

D.Marinin inşası ve daha sonra sırasıyla yapılan Venosa-Palm Vings –Aurum otelleri ve en son da Aquasis Oteli.

 

-Didim’de hatırladığınız en iyi turizm sezonu?

1987 yılından başlayarak 2013 yılına kadar olan dönem sürekli iyi olmuştur iş hacmi ve Didim’e talep sürekli artmıştır. Sezonun iyi geçmesi tabi başarılı işletmeler için geçerli oluyor, En iyi sezonlarda bile yanlış yatırımlar ve iyi yönetilmeyen işletmeler mutsuz olabiliyor. Suriye Savaşının başlamasından sonraki dönemler durgunlaşmıştır umarım bu döneminde sonuna geliriz ve en büyük pazarlarımız olan Avrupa ile ilişkilerimiz hızlı bir şekilde normale döndürürürz. Türk Lirasının Euro ve GBP karşisında değer kaybetmeside Avrupa pazarlarının canlanmasına sebeb olmuştur.

 

–  Size göre ilçemizdeki yerel yönetim ilçemiz turizmini ve turizmcisini destekliyor mu?

 

Turizmci olarak bence evet, yollarımız yapılıyor, park ve bahçelerimiz düzenlendi eskiden yaşadığımız çöp ve kirlilik sorunu artık yaşanmıyor yüksek sezonda aşırı nüfus artışı ve maalesef insanlarımızdaki çöp benim arabamdan ve evimden gitsin nereye gitsin mantığı ile yapılan hareketler azalsa daha temiz bir çevre sahibi olacağız. Şimdiye kadar gerçekleşmemiş festivaller ve spor organizasyonları yapılıyor Didimin bilinirliği hem Turkiye’de hem de Avrupada sürekli artmaktadır.

Bizim diğer kolumuz olan inşaat sektörünün problemleri olduğunu biliyoruz işlemlerin çok yavaş yürüdüğünden yana şikâyetler var ama  cabuk,düzensiz ve aşırı üretim ve bunların ucuz olarak satılması Didimde herkesin şikayet ettiği para harcamayan ucuz kalabalık yaratıyor.

Bütün işadamlarımızın farkına varmaları gereken bir gerçek varki  İnşaat sektörü tamamen bitmemekle beraber sürekli yavaşlamaya mecburdur bu yüzden Didim’de alternatif yatırımlara yönelmek zorundayız.

–   Size göre çok kısaca Didim’in turizm’de en önemli en acil çözüm bekleyen sorunu / sorunları nelerdir?

 

Yurtdışından Yukarıda bahsettiğim Akbük’den  Mavişehir’e olan sahil bandının tamamlanması Dünyaca ünlü altın kumlu plajlarımıza ulaşımın kolayca sağlanabilmesi sadece ana plajda değil bütün plajlarımızda en basit ihtiyaçların karşılanabileceği restoranların, tuvaletlerin plaj yatak ve şemsiyelerinin sunulabilmesi. Yüksek sezonda artık Didim merkezin taşıyamadığı kalabalığın Didim’in diğer plajlarına ulaşımının kolaylaştırılması, tatile gelen insanların rahatça yürüyebilmesi için araç trafik ve park yeri problemlerinin ana arterlerden azaltılması yürüyüş ve bisiklet yollarının bütün Didim’i sarması.

Bodrum Havaalanından Akbük’ e inen transfer zamanını indirecek yolun tamamlanması.

 

–  Turizmci olarak Didim’in turizmde rakip şehirleri kimlerdir?

 

Rakip şehir olarak aramak yanlış olur çünkü her beldenin değişik özellikleri var dolayısıyla değişik müşteri portföyü var, Mass/toplu Turizme gelince Didim’in şu anda doluluk oranları olarak rakibi yok nitelikli yatak sunabilen tesisler dolu ama bunun sebebi bu tür tesislerimizin azlığı, yakında bu tür tesislerin ve yatırımların artacağını gözleyeceğiz.

 

–  Didim’e gelen turistler daha çok ucuz olduğu için mi? Gezip görmek için mi yoksa daha çok ev almak için mi geliyorlar?

 

Didim’in ikliminin yaz kış çok güzel olması yazın sıcak dönemlerinde bile havanın nemli olmaması, denizi ve plajlarının çok güzel olması doğal olarak düz bir yerleşim alanında olması nedeniyle yaşamın kolay olması, yerel yaşamın pazarlarımızın doğal ürünlerimizin bolluğu  ve –

Ege Bölgesinin bütün özelliklerini taşıyan yaşam tarzı ve bu ürünlerin ucuzluğu tercih sebeplerinin başında geliyor. Didim’de ciddi bir şekilde ev alarak yerleşen gerek yabancı gerekse Türk vatandaşımız olarak ikinci hayatını yaşamak isteyen bir kesim var tabi bu konuda çok yanlış politikalar uygulandı ve çok ucuza konutlar satıldı dolayısıyla para harcayamayan ciddi bir kalabalık da  var.

 

– Didim’in ana ekonomisi oluşturan iki ayrı sektör olan turizm ve emlak sektöründe faaliyet gösteren iş adamı olarak emlakçı ve turizmcilerin Didim’in marka değerini arttırmak adına birbirleri ile daha uyumlu çalışabilmesi için atılması gereken en önemli hamle nedir?

Elimizdeki Ürün Didim,  Didim’i ne kadar güzelleştirebilirsek yaşaması rahat bir belde haline getirebilirsek marka haline gelecektir, tabi markadan markaya da fark var Fiat , Kia  bir marka Mercedes, BMW de bir marka ama iki markada hayatından memnun bizim ne olduğumuz ya da ne olabileceğimiz önemli.

–   Eklemek istediğiniz özel bir durum ya da konu var ise lütfen belirtiniz.

Daha güzel be beğenilen bir Didim için hep beraber çalışmaya devam diyorum ve Ege İdea dergisinede ve size Didim’in tanıtımı için yaptığınız katkılar için de ayrıca teşekkür ediyorum.