Ayın Haberi Güncel Haberler Magazin Manşet Turizm Umut Kaşan Yerel Haberler

Röportaj Serhat Ciwan

ÖZEL HABER

RÖPORTAJ SERHAT CİWAN

Didim’in Videologer’ı yeni internet Fenomeni ‘ Serhat Kılıç’

Serhat’ı daha yakından tanımak ki siz onu sahne adıyla Serhat Ciwan olarak biliyorsunuz.

‘85 Denizli doğumlu. Ağrı kökenli ama doğma büyüme Denizli’li. İnşaat sektöründe Didim’in en iddialı inşaat firmalarından olan Saygın Yapı’da çalışıyor. Aslında ona para kazandıran iş inşaat sektörü ama o ona ‘Like’ kazandıran işi daha çok seviyor. Sosyal Medya’da onu tanınmış yapan hatta Didim’in fenomenlerinden biri haline getiren çok izlenen Çukur dizisinin sevilen Parodi Klipleri. Serhat Ciwan da Çukur ile sosyal medya fenomenlerinden biri haline geldi.

Artık televizyonların izleyici ile #hastag dediğimiz yöntemlerle doğrudan iletişim etkileşim kurduğu bir çağdayız. Televizyondan daha çok Youtube videolarının izlendiği büsbütün satış çağıdır bu… İnternet medyası diye bir başka kavram var. İnternet medyasında ise çok eğlenceli videolar, içerikler hatta viral reklamlarla donatılmış oldukça yaratıcı işler çıkaran yeni bir akım var Vloger’lar. Kısa tüketilebilir yaratıcı içerikleri ile Viral reklam yapıyorlar.,

Viral Reklam içeriğinde gizliden tüketiciye mesaj veren internet üzerinden ve büyük çoğunlukla videolar yoluyla kendi kendine yayılan oldukça etkileyici bir reklam türüdür. Hatta viral reklamlar da son kullanıcı tarafından çekilen reklam ve reklamı yapılacak firmanın kendisi tarafından çekilen reklamlar olarak ikiye de ayrılır.

Gelişen internet teknolojisi ile birlikte okuduklarımız izlediklerimiz paylaştıklarımız anlattıklarımız güldüğümüz ve ağladığımız tüm durumlar ve duygu durumlarımız da değişti. İnternet kullanıcıları birbirleri ile yeterince sohbet ettikten sonra ( – ki hala bitmedi ) aynı kullanıcılar yaratıcı üretimler yapmaya başladılar. Sohbet programlarının atası olarak kabul edilen Mirch ‘dan sonra  icq / msn gibi sohbet programları ve sonrasında facebook ve youtube gerçeği girdi hayatımıza.

 

Önce yazmayı, sonra daha kısa yazmayı sonrasında da çekmeyi öğretti bize akıllı telefonlar.

Şimdilerde ise Video Blog, Video Log, Vlog denilen yeni bir akım etkisinde kullanıcılar. Log, İngilizce’de seyir defteri/günlük/kayıt anlamına da gelen bir kelime video da bildiğimiz gibi izleti demek. Gelişen internet teknolojisi ile birlikte “blog ya da weblog” denilen yazılımlar ve siteler sonrasında insanlar önce günlük gibi kullandılar bloglarını ya da ilgi ve uzmanlık alanlarında bir şeyler yazdı.

 

Duygu ve düşüncelerimizi, bir konu hakkındaki bilgi ve tecrübelerimizi paylaştığımız ve başkalarının da bu paylaşımları okuyabileceği platformun adıdır aslında Bloglar. Dijital günlükler olarak anılsa da  blogların bildiğimiz günlüklerden önemli bir farkı var ki günlüğümüzün başkaları tarafından okunmasını istemezken blogumuzun okunmasını isteriz. Ardından teknoloji gelişti ve insanlar kaydettiği izletilerini / videolarını Youtube gibi sitelere yüklediler. Bilindiği üzere Google, 2006 yılında Youtube’u satın aldı. 2007 yılında ilk iPhone çıktı ve hayatımızdaki her şey bir daha fabrika ayarlarına dönemeyecek kadar çok değişti.

Artık yüksek çözünürlükte izletiler çekiyoruz ve bunları sitelere hemen yükleyebiliyoruz sanal Nüfus Müdürlüğü gibi olan facebook ise daha çok paylaş daha çok izle ve izlet diyor sürekli bize ‘Ne Düşünüyorsun ?’ diye soruyor.  Ne yapacağını çok düşünenler de bu blog olayını bir level daha yükselterek VLOG haline getirdiler.

Anlık gelişen bu teknoloji ile birlikte televizyon dergi ve gazetelerin yani medya sektörünün tüm argümanlarında içerik ve pazarlama stratejileri değişti. Medya sektöründe bu değişime sebep olanlar ise gelişen teknoloji değişen reklam ve pazarlama algısı olduğu kadar bizim Serhat gibi yetenekli ve yaratıcı arkadaşlar. Düşünsenize habercisiniz ya da sanatçısınız çok özel bir haber / eğlence vs program yapıyorsunuz. Konuyu günlerce araştırıp gerekli altyapıyı oluşturup reklam desteğini de sağlayıp ekranlarda izlenme umudu ile yayına geçiyorsunuz. Ama o da ne! Tiyatral yeteneğini keşfeden bir başkası da çok izlenen bir dizinin en özel sahnesinin parodisini çekmiş, ya da bir klibe yeni bir parodi klip çekmiş, bir durumu hicivlemiş  ve hatta çekerken de herkesten çok eğlenmiş tıklanma izlenme rekorları kırıyor. Siz sanatçı ya da haberci olarak izlenme raiting telaşı yaşarken bu arkadaşlar da izlenmenin keyfini tadını çıkartıyorlar.

Serhat bize biraz kendinden bahseder misin? Kimdir Serhat Ciwan?  1985 Denizli doğumluyum. Ağrı kökenliyiz ama ben Denizli’de doğup büyüdüm. İnşaat sektöründe Didim’in en iddialı inşaat firmalarından olan Saygın Yapı’da çalışıyorum. Telefonumu da vereyim mi ?  ( Gülüyor )

 

Çocukluğumdan bu yana taklit ederdim. Oyuncu olmak en büyük hayallerimden birisiydi. Olmadı ( gülüyor ) e’olmadı mı ? Ben de kendim çeker kendim oynarım dedim. Sağolsun Mustafa da çok destek oluyor bana.

Serhat Ciwan şimdi sen tam olarak Sosyal Medyada ne yapıyorsun?

( Gülüyor ) bir şey de yapmıyorum ki abla, baktım Çukur dizisini izlemeyen yok. İnşaat sektöründe yok yani.  Ben de o diziden bazı sahneleri yeniden çektim. Stüdyo Vision’dan arkadaşım Mustafa da gel sana güzel bir klip çekelim deyince bizim çok izlenen Çukur Kliplerimiz olmaya başladı. İzlendikçe tanındım. Çok izlendik abla Çukur Dizisinin kendisi bile izlemiş bizi. ( Gülüyor ) Önce bir yayından kaldırdılar telif falan dediler de oradan biliyorum ( Gülüyoruz ) işte bir Youtube kanalımız var Stüdyo Vision Mustafa ile ‘Vision Tv’ yi açtık. Youtube kanalımıza çektiğimiz Çukur Dizisinin parodilerini yüklüyoruz. Çok da izlendik abla şaka değil 1milyondan fazla kişi izledi.

Yönetmen Mustafa Santırcı söze giriyor. ‘Serhat izlendikçe mutlu oluyor diye ben de devam ediyorum. Yoksa ben de daha Çukur dizisinin takipçisi değilim, bir bölüm izledim.  İnanın para kazandığımızdan da değil. Üstelik de saatlerce emek veriyoruz ama bu adam rol yapsın. Saatlerce oynasın bu adamın yeteneği var. İnsan da onu çekmek istiyor. Bence  Serhat çok yetenekli.

Yani abla şöyle Parodi mizahı yapıyorum. Ben kendim içerik üretmiyorum ki… Parodisini çektiğimiz sahneler de oldukça ciddi hatta duygusal sahneler.

 

Didim’de Çukur dendiğinde akla ben geliyorum. ( Gülüyor ) bana gel bizim mekanda video çek bizi de tanıt diyenler çok oluyor. Ama abla çok emek veriyoruz. Mustafa saatlerce montajla uğraşıyor. Ben de çok zorlanıyorum.

 

Çekim platformu yok, profesyonel oyuncular yok sağdan soldan bağıranlar, selam verenler, gülenler. İşte o zaman anlıyorsun ki sinema ya da tiyatrocular çok emek veriyorlar. Kolay iş değilmiş abla biz 3 dakikalık çekim için uğraşıyoruz adamlar kaç bölüm yazıyor çekiyor. İşin içine girdikçe bu işe olan saygım arttı.

Yönetmen Mustafa Santırcı ( Stüdyo Vizyon ) söze giriyor.

Ben yine söylemesem olmaz. Serhat kardeşim kadar oyunculuğu seven yoktur. Serhat’ın da çok seveni var. Adam aynı rolü saatlerce çalışıyor. Konsantrasyonunu hiç bozmuyor. Ben de montajda çok emek veriyorum ama asıl kahraman Serhat’tır. Saatlerce çekim yapıyoruz. Ama çok eğleniyoruz çekimlerde çok gülüyoruz.

Serhat senin komedi anlayışın nedir? Senin için komedi nedir? Abla benim için gülmek ve güldürmek işte eğlenmek önemli. Benim yaptığım taklit etmek. Çocukluğumdan bu yana taklit ederim. Taklitlerime hep güldürler hep beğeni aldım beğenildikçe de devam ettim. Hobi olarak. Oyunculuk en çok yapmak istediğim şeydi ama eğitimini alıp oyunculuk alanında ilerleyemedim.

Bundan sonrası için neler yapmayı planlıyorsun? Hedeflerin hayallerin neler?

Gülüyor. Yeterince Çukur dizisine reklam yaptık. Bundan sonrası için Yönetmen Mustafa kardeşimle güzel planlarımız var.

İdea Ajans da bizi destekleyecek (gülüyor) Kendi tanıtım kliplerimizi de çekelim diyoruz çok daha profesyonel özgün yaratıcı işler yapmayı planladık. Güzel sürprizlerimiz olacak. Çok yakında….Yönetmen Mustafa Santırcı  ‘Aslında Serhat gerçekten büyük reklam potansiyeli. Adamı izlemeyen yok. Eğer daha yaratıcı daha özenli işler yaparsak Serhat yakında tüm Türkiye’de tanınır. Serhat’ta öyle bir yetenek var’